Ege Üniversitesi

"Bilimin Sanatla Buluşması"

Bulgaristan ın ilk izsiz troid ameliyatını Egeli cerrahlar yaptı

  Bulgaristan’ın ilk izsiz troid ameliyatı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özer Makay yönetimindeki cerrahi ekibi, tarafından gerçekleştirdi.

    Geçtiğimiz ay Gürcistan’da  da aynı başarıya imza atan Ege Üniversitesi ekibi uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi.

    Ameliyatı gerçekleştiren ekibi ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin bölgenin en önemli sağlık merkezleri arasında yer  aldığını ifade ederek ‘‘ Öğretim üyelerimizin uluslararası başarıları bu durumun en güzel kanıtı. Ülkemizin her bölgesinden vatandaşımıza şifa dağıtan öğretim üyelerimiz bilimsel olarak da önemli başarılara imza atıyorlar. Doç. Dr. Özer Makay başkanlığındaki ekibimiz bu kez de bir başka komşu ülkede ilk izsiz troid ameliyatını gerçekleştirdi Üniversitemizin ve ülkemizin göğsünü kabartan cerrahlarımızı bu başarılarından dolayı kutluyorum’’ şeklinde konuştu.

    İtalya Messina Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gianlorenzo Dionigi, Bulgaristan Sofya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Rumen Pandev’in davetlisi olarak Bulgaristan'da ilk 'İzsiz Tiroid ve Paratiroid Ameliyatı'nı gerçekleştirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Özer Makay ise ‘‘ İzsiz Tiroid ameliyatları dünyada 29 ülkede yaklaşık 80 merkezde uygulanan bir yöntem  ve bu sayı her geçen gün artıyor. Türkiye, bu listeye ilk sıralardan Ege Üniversitesinde yaptığımız çalışmalar ile dahil oldu. Çok yeni olan bu yöntemi üniversitemize kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu durumun yanında Gürcistan’da da ilk izsiz tiroid ameliyatını gerçekleştirmiştik şimdi Bulgaristan’da da bu ameliyatı gerçekleştirdik. Meslekdaşım Prof. Dr. Gianlorenzo Dionigi ile birlikte yönettiğimiz operasyonu başarı ile tamamladık. Kurumumuz ve ülkemiz adına gurur verici işler yaptığımıza inanıyoruz, bizi destekleyen herkese teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

     Ege Üniversitesi, Türkiye'de izsiz troid  ameliyat tekniğini ilk uygulayan sağlık kurumu olma unvanını taşıyor.