Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

9. REKTÖR PROF. DR. SERMET AKGÜN

22 Temmuz 1924 tarihinde İstanbul´da doğan Sermet AKGÜN, ilk ve orta öğrenimini İstanbul´da tamamlamış, 1942 yılında kaydolduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1948 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Kliniğinde ihtisas öğrenimine başlayan Dr. S. AKGÜN 1952´de Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. Yedek subaylık görevini İzmir Askeri Hastanesi operatörü ve Ankara Gedikli Sıhhiye Okulu Cerrahi öğretmeni olarak tamamlayan Operatör Dr. S. AKGÜN, 1955-1958 yılları arasında A.B.D.´ye giderek Pittsbourg´un Monte Fiore Hastanesinde 2 yıl ve Minnesoota´nın Rochester Mayo Kliniğinde 6 ay genel cerrahi alanında araştırma yapmak suretiyle Doçentlik tezini hazırlamıştır.

1958 yılında Genel Cerrahi Doçenti unvanını kazanan Dr. S. AKGÜN, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Kürsüsü Doçentliğine atanarak akademik göreve başlamıştır. 1963 yılında aynı kürsüde Profesörlüğe yükseltilen Doç. Dr. S. AKGÜN 1969 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine naklen atanmış ve bu fakültede kurduğu II. Cerrahi Kürsüsü Başkanlığına getirilmiştir. Cumhurbaşkanı Kenan EVREN tarafından 01 Ağustos 1982 tarihinde Ege Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. S. AKGÜN, bu görevini 20.08.1992 tarihine kadar sürdürmüştür.

İngilizce ve Fransızca bilen, özellikle "Gastro-İntestinal Cerrahi" alanında 100´ü aşkın yayını bulunan Prof. Dr. S. AKGÜN Uluslar arası Gastro-İntestinal Cerrahi Derneği´nin Türkiye mümessilidir.

20.6.1960 tarihinde Günaç Hanımefendi ile evlenen Prof. Dr. Sermet AKGÜN, Dr. Erhan AKGÜN ile Aslı KUTAY AKGÜN´ün babasıdır.

Rektör Prof. Dr. Sermet AKGÜN, Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Kompleksi´nin açılışını yaparken