Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Egeli akademisyenlerden yeni endemik bitki türü

    Ege Üniversitesi ve Orman ve  Su İşleri Bakanığı araştırma ekibi tarafından yapılan incelemede, 'Ekimiaozcan-secmenii' adı verilen yeni bir endemik bitki türü keşfedildi.    

    Türkiye'nin sahip olduğu zengin biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için araştırmalarını sürüdüren iki kurumun birlikteliği sonuç  vermeye başladı.   Bu kapsamda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile Ege Üniversitesi, Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden Doç Dr. Serdar Gökhan Şenol ve Uzm. Dr. Volkan Eroğlu önderliğinde lisanüstü öğrencilerden oluşan  araştırma ekibinin Denizli'nin Acıpayam ilçesinde bulunan Sami Soydam-Sandalcık Barajı ve HES sahası sınırları içerisinde yaptığı çalışmalarda, yeni bir bitki türü keşfedildi.    

    Bulunan bitki türünün, ülkemiz monotipik endemik türleri arasında yer alan Ekimia cinsine ait olan 'Ekimiaozcan-secmenii' adı verilen bu bitki türünün, tek nokta endemik ve sınırlı lokasyonda yayılış gösterdiği ifade edildi.