Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

‘Tazelenme Üniversitesi’ Ege Üniversitesi’nde eğitime başladı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi “Tazelenme Üniversitesi”ni hayata geçirdi. Hayat boyu öğrenme faaliyetleri kapsamında sosyal, kültürel, sportif, yabancı dil gibi alanlarda kurs, eğitim, seminer ve diğer faaliyetleri 60 yaş ve üzeri bireylere ulaştıran “Tazelenme Üniversitesi(TAÜ)” heyecanlı öğrencileriyle eğitimlerine başladı. Tazelenme Üniversitesi’nin ilk ziyaretçilerinden biri de Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak oldu.

Ege Üniversitesi’ndeki öğretim üyelerinin gönüllülük esasıyla eğitim verdiği TAÜ’nün İlk döneminde haftanın iki günü zorunlu dersler bulunuyor ve  örgü öremeyen erkeler bir üst sınıfa geçemiyorlar. 4 yıl sürecek eğitim programında şu an 120 öğrenci 1. sınıfta derslere devam ediyor. 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından koordine edilen TAÜ’yü ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, kursiyerler ile sohbet ederek eğitim çalışmaları konusunda bilgi aldı. Ege Üniversitesi’nde Tazelenme Üniversitesi’nin hayata geçirilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Rektör Prof.Dr. Budak, ‘‘Farklı bilim dallarından öğretim üyelerimiz bir araya gelerek gönüllük esasıyla Tazelenme Üniversitesini İzmir’de hayata geçirdiler. Yaşlılık sırasında karşılaşılan sorunların üzerinden nasıl gelecekleri noktasında büyüklerimize yardımcı olmayı amaç edinen bir oluşum. Üniversitemizde böyle bir yapının  oluşmasından dolayı son derece mutluyuz. Ege Üniversitesi Rektörü olarak bu oluşumda yer alan öğretim üyelerimizle gurur duyuyorum. Bu oluşumu daha da geliştirerek bir sürekli eğitim merkezine dönüştürebiliriz. Ama bence buradaki esas mesele yaşlılarımızın öğretim üyelerimiz ile ve kendi aralarında bir paylaşım içerisine girmeleri ve yalnızlık duygusundan uzaklaşmaları. Bu duygularla  TAÜ’nün oluşumunda emeği geçen tüm öğretim üyelerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyor tüm katılımcılara başarılı ve keyifli bir eğitim dönemi diliyorum’’ diye konuştu.

İzmir Kampüsü  Birim Yöneticisi Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ise “ Bu okulun müfredat olarak da farklılıklar da bulunan bir benzerini İzmir’de hayata geçirmenin yararlı olacağını düşünerek yola çıktık. Bu programı, pek çok öğretmen ve  farklı meslek gruplarından yetenekli insanın yardımıyla ve   Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumların  destekleri ile hayata geçirdik. Buradaki amacımız ise öğrenmenin sürekliliği inancıyla iyi şeyler yeni fikirler ve yeni uygulamaları topluma kazandırmak. Ayrıca buradaki katılımcılarımızın akılları ve  tecrübelerini birleştirerek toplumumuza katkı sağlayabilecekeleri inancını taşıyoruz’’ dedi.
Ders içeriği konusunda bilgi veren Program Koordinatörü Doç. Dr. Sevnaz Şahin ise ‘‘ Üniversitemizde İleri yaştaki bireylerde bilişsel ve motor aktiviteleri destekleyeci  ve sağlıklı yaşlanmak için gerekenler teorik ve pratik olarak veriliyor. Ayrıca felfese dersinde mutluluk, etik gibi kavramlar tartışılarak günlük hayattaki izdüşümlerini irdeleniyor. Seçmeli olan ve çok ilgi gören derslerden bir tanesi 'ileri yaşta günlük yaşamın zevkleri' temalı Psikodrama çalışması. Ayrıca yoga, aikido çalışmaları da yoğun talep gören diğer seçmeli dersler’’ dedi.