Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Egeli bilim insanı, yeni bir bitki türü keşfetti

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım tarafından dünyada sadece İzmir'de yayılış gösteren bir endemik bitki türü keşfedildi. Yeni türe "Eferezenesi" adı verildi.
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, bilim dünyasına yeni endemik   bitki türü kazandıran Doç. Dr. Hasan Yıldırım’ı ziyaret etti. Bilgiyi üretme ve bilgiyi toplumla paylaşma temel misyonu ile hareket ettiklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “ Ege üniversitesi olarak her zaman akademik başarıları destekliyoruz. Bilime katkı sağlayan akademisyenlerimizin, maddi ve manevi olarak yanındayım” dedi.


İzmir’in Menderes-Gümüldür yolu üzeri ve Tahtali Barajı civarında, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yapılan araştırmalarda Apiaceae (Maydanozgiller) ailesinden Peucedanum cinsine ait bir yeni bitki keşfedildi. Konu ile ilgili makale, 22 Kasım  2017 tarihinde TÜBİTAK bünyesindeki Turkish Journal of Botany -Doğa Dergisi'de yayımlandı.
Doç. Dr. Hasan Yıldırım, “Dünyada sadece İzmir'de yayılış gösteren bu endemik türümüz, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Duman ile birlikte bilim dünyasına tanıtıldı.  TÜBİTAK bünyesindeki Turkish Journal of Botany (Doğa Dergisi)'de 22 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı.  2001 yılına kadar E.Ü. Biyoloji Bölümü öğretim Üyesi olarak çalışan  ve o süreçte E.Ü. Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü görevlerini üstlenen,  Prof. Dr.  M. Güven Görk'ün ismine atfen " Peucedanum guvenianum Yıldırım ve Duman" olarak isimlendirildi. Türkçe bilimsel ismi ise "Eferezenesi" olarak belirlendi” diye konuştu.