Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Dünyada onaylı hemofili genetik tanı kiti Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay tarafından üretildi

 

Dünyada onaylı hemofili genetik tanı kiti Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay tarafından üretildi

Hemofilinin genetik tanısında Ege imzası

Kanamalı bir hastalık olan hemofilide genetik test kiti, dünyada ilk kez Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onay tarafından üretildi. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay, genetik tanı koymanın zor olduğu hemofili hastalığının tespitine yönelik "ilk" test kitini geliştirdi. Doç. Dr. Onay, görev yaptığı üniversitede 15 yıl boyunca 100 bine yakın genetik test yaptığını söyledi.

Hemofili hastalığına yönelik çalışmalara yöneldiğini ifade eden Doç. Dr. Onay, "Şimdiye kadar, ölümlere neden olabilen bu rahatsızlığın genetik tanısında kullanılan standart bir yöntem bulunamadı. Buradan yola çıkarak hemofilide genetik tanı konmasını sağlayacak kit üzerine başladığım çalışmayı tamamladım. Önceki tecrübelerim, çalışmanın başarısında önemli bir faktör oldu" dedi.

Hemofili hastalığının tedavisinin olduğunu dile getiren Doç. Dr. Onay, "Bu nedenle genetik tanı konması oldukça önemli. Bu tanının konmasının bir kaç avantajı var. Hastalığın ağırlığını ve şiddetini belirliyor. Bir sonraki kuşakta ya da hasta bir bireyin hasta kardeşi olmasının önüne geçebiliyoruz. Aynı zamanda tedaviye dirençli olan hastanın belirlenmesinde de genetik tanı çok mühim. Dünyada bugüne kadar hemofilinin genetik tanısı için bir kit üretilmedi. Bunu başarmanın gururunu yaşıyoruz. Ürettiğimiz kit kullanılmaya başlandı. Dünyada onaylı bir hemofili genetik tanı kitini bu şekilde üretmiş olduk. Yurt dışında fuarlarda ve bilimsel kongrelerde bu ürünü tanıtıp, pazarlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.