Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

EÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ela’ya TÜBİTAKtan ödül

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela’ya enerji alanında, ‘Organik Fotovoltaik’  konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarından dolayı 2017 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü verildi. 

Ülkemizin en prestijli bilim ödüllerinden birinin sahibi olan Prof. Dr. Ela, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü’nü kazanan bilim insanları Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törende bir araya geldi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da törene katılarak Prof. Dr. Ela’nın sevincine ortak oldu.

 

 

Ödül töreninde kendisini yalnız bırakmayan Rektör Prof. Dr. Budak’a teşekkür eden Ela, ‘’Bilimi ve bilim insanlarını destekleyen Ege Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak'a teşekkür ediyorum. Değerli hocamızın desteği ve üniversitemizde bulunan bilimsel alt yapı ile daha fazla öğretim üyemizin bu tür ödülleri kazanacağına inanıyorum.  Aileme, beni yetiştiren değerli hocalarıma ve üniversiteme çok teşekkür ediyorum ‘’ diye konuştu.

Ege Üniversitesinin gelişen araştırma alt yapısı ve kaliteli öğretim üyeleri ile araştırma üniversitesi olma yolunda hızla ilerlediğini ifade eden Rektör Budak, ‘’ Öğretim üyemizin başarısı bizleri son derece mutlu etti. Üniversitemizde bu tür değerli ödülleri alacağına inandığımız çok sayıda öğretim üyemiz var. Yeni dönem ile birlikte bu sayının artacağına inanıyorum. Amacımız, bilimi toplumla buluşturmak ve ülkemiz araştırma ekosistemine katkıda bulunmak. Bunları yapabilecek kadro ve alt yapıya sahibiz. Bu duygularla Prof. Dr. Şule Ertan Ela’yı bir kez daha tebrik ediyorum ’’ şeklinde konuştu.

TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2017 yılında 4 Bilim Ödülü ve 11 Teşvik Ödülü verildi. Teşvik Ödülü, yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip ve ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş hayattaki bilim insanlarına veriliyor.