Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

İzmir ve Ege Üniversitesi

Bölgede Lider Üniversite

İzmir Üniversiteleri Platformu

Ege Bölgesi Devlet Üniversiteleri Birliği

Uluslararası İşbirlikleri

İZMİR VE EGE ÜNİVERSİTESİ

Erken Bronz Çağına kadar uzanan ve sayısız uygarlığın geçişine tanıklık etmiş 8.500 yıllık bir tarihe sahip olan İzmir, sağladığı tüm sosyal ve kültürel olanakların yanında, diğer büyükşehirlere göre ulaşım, barınma, iklim ve ucuzluk gibi önemli avantajlara sahiptir.

Nüfusu, son sayımlara göre 3,5 milyonu aşan İzmirde okuma-yazma oranı, kadınlarda; %87.4, erkeklerde ise; %96.3 gibi yüksek bir standarttadır. Bir üniversite kenti olan İzmirde; Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Gediz Üniversitesi ve Şifa Üniversitesi olmak üzere 9 üniversite bulunmaktadır. İzmir in ve Ege Bölgesi nin ilk üniversitesi olan Ege Üniversitesi ise bir kampüs üniversitesinin tüm üstünlüklerini bir arada sunmaktadır.
Ege Üniversitesi, 1955 yılında Türkiye nin dördüncü üniversitesi olarak İzmir in Bornova ilçesinde 3.450 dekarlık bir alanda kurulmuştur. Türkiyenin ve özellikle Ege Bölgesinin eğitilmiş insan gücü gereksinimini karşılamanın yanında, bölgenin; sanayi, ticaret, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimine, 1982 yılına kadar tek üniversite olarak katkıda bulunmuştur. 1982 yılında, bünyesinden Dokuz Eylül Üniversitesi ni oluşturmuş, sonraki yıllarda Ege Bölgesi ndeki tüm üniversitelerin kurulmasında ve gelişmesinde önemli roller oynamış, nihayet, İzmirdeki iki vakıf üniversitesinin garantörlüğünü üstlenerek, kurulmalarına olanak sağlamıştır. Günümüzde Ege Üniversitesi, Bölgenin ilk üniversitesi olma sorumluğunun bilinciyle İzmir ve Bölge üniversitelerinin farklı alanlardaki işbirliği platformlarına önderlik etmektedir.
55 yıllık köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 150.000den fazla nitelikli mezun vermiş ve Leiden Üniversitesi kriterlerine göre dünyadaki ilk 500 üniversite içerisinde yer alan altı Türk üniversitesi içerisinde ikinci olan Ege; University Ranking by Academic Performance Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan sıralamada ise Türkiye deki en iyi on üniversite sıralamasında üçüncü sıradadır.Ege Üniversitesine bağlı 14 Fakülte, 9 Enstitü, 6 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı,8 Meslek Yüksekokulu, 5 Bölüm ve 27 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, toplam 27.195 dekarlık alana sahiptir. Ege Üniversitesi; en son teknoloji ile donatılmış modern kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve öğrenci köyü ile 70.000 kişilik bir kampüs kenttir.
Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Prof. Dr. Yusuf Vardar – MÖTBE Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen ve Mordoğan da Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ da Rasathanesi, Urla da ve Tuzla da su ürünleri tesisleri, Özdere ve Çeşme de eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır.