Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Prof. Dr. Budak, "Önemli projelere imza atacağız"

Ege Üniversitesi(EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir’de faaliyet gösteren basın kuruluşlarının yöneticileri ve temsilcileri ile Üniversite Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.
Toplantıya, EÜ Rektör Yardımcısı Vekilleri Prof. Dr. Cengiz Metin, Prof. Dr. Makbule Aşıkoğlu, Prof. Dr. Nefise Ülkü Karabay Yavaşoğlu ve  Genel Sekreter Yardımcısı Rasim Kılıçlı katıldı.
Göreve geldiği andan itibaren şeffaf bir yönetim anlayışıyla hareket etmeye özen gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Necdet Budak,  “Rektörlüğüm süresince de ortak aklı bularak, üniversitemizin menfaatini gözeterek başarılarla ve örnek projelerle dolu, birbirinden önemli işlere imza atmak için çalışacağımızı bilmenizi isterim” dedi.
Prof. Dr. Budak ilk hedeflerinden birinin, Ege Üniversitesi’ni araştırma üniversiteleri arasına katmak olduğunu söyledi. Yerli otomobil gibi milli projeler başta olmak üzere üniversite-sanayi işbirliklerine öncelik vereceklerini vurgulayan Prof. Dr. Budak, “İzmir, Ege Bölgesi ve ülkemiz için koyduğumuz hedefleri hızla gerçekleştireceğiz” dedi.
Ege Üniversitesi’nin gelecek vizyonunu, görevi devraldığı tarihten itibaren yapılan çalışmaları, projeleri ve yeni yönetim hedeflerini anlatmak amacıyla İzmir basınıyla bir araya gelen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  basınla iyi ilişkiler kuracaklarını,  basına karşı açık ve net bir tutum sergileyeceklerini ifade etti.
Toplantı sırasında katılımcılara Ege Üniversitesi Rozeti hediye eden Prof. Dr. Budak,  "Bugün burada, Üniversitemizin gelecek planlarını sizlerle paylaşmak, sizlerin Ege Üniversitesi ile ilgili yorumlarınızı ve yapacağınız katkıları öğrenebilmek ve birebir tanışmak amacıyla düzenlemiş olduğumuz toplantı sebebiyle bir arada bulunuyor ve bundan da son derece mutluluk duyuyorum. Hepinizin bildiği gibi Ege Üniversitesi, bünyesinden yeni Üniversiteler çıkarmış, İzmir'de eğitim ve kültürün odak noktasında 62 yıllık köklü geçmişiyle yer alan bir Üniversitedir. Üniversitemizin bu yönüyle, birçok Üniversite’ye kılavuzluk etmiş ayrıcalıklı bir Üniversite olduğunu söylemek isterim” dedi.
“ÜNİVERSİTE İÇİNDE GÖNÜL BAĞINI GÜÇLENDİRECEĞİZ”
Öğrencileri ve çalışanları olmadan bir üniversitenin, binalardan öte bir yer olmadığını ifade eden Prof. Dr. Necdet Budak,  “Makamda oturan değil, kolay ulaşılan bir rektör olacağım. Bu anlamada öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün çalışanlarımıza cep telefonu numaramı verdim.  Yakın geçmişte birçok sarsıntı yaşayan Ege Üniversitemizde hasara uğrayan kurumsal aidiyet duygusunu tekrardan ortaya çıkarmak için öğrencilerimizle, çalışanlarımızla ve hedeflerimizi doğru bir şekilde aktarabilmek açısından basın mensuplarımızla yakın ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Ne mutlu ki bunu ciddi oranda başarabildiğimize dair sayısız olumlu geri bildirimler aldık ve almaya da devam ediyoruz. Üniversitemizde, geçmiş dönemlerde eksikliği yaşanmış bir gönül bağı sorunu olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerinde ciddiyetle durulması gereken konuların başında geldiğine inanıyor ve çalışmalarımı bu doğrultuda sürdürüyorum. Bu bağı sağladıkça ve güçlendirdikçe hedeflerimize ulaşmakta da zorlanmayacağımızdan eminim” diye konuştu.
Ege Üniversitesi’nin gelecek vizyonunu ve yeni yönetim hedeflerini sıralayan Prof. Dr. Necdet Budak şöyle konuştu; “Ulusal ve uluslararası en iyi üniversite sıralamasında üst sıralara yükselen; gerçekleşen araştırmalar itibariyle ülke ekonomisine katkı sağlayan; ülkenin karşı karşıya olduğu birçok alandaki sorunlara çözüm üreten ve mezunlarının istihdam sorunu olmayan; geliştirdiği teknoloji ve patentlerle kendi mali kaynaklarını oluşturabilen; komşu ve diğer ülke öğrencileri tarafından tercih edilen; öğrencilerinin barınma, beslenme sorunlarını çözmüş, öğrencileri sportif ve kültürel faaliyetlerle destekleyen bir üniversite olmalıyız. Üniversitemizin, kurumsal kültür ve kimliği güçlü, aidiyetin yüksek olduğu bir yönetim anlayışıyla dünyadaki nitelikli üniversiteler ile eşdeğer bir eğitim ve araştırma kurumu olarak anılmasını sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Dünya üniversiteleri ile yarışabilmek amacıyla en yeni bilgi ve teknolojileri kullanarak, gelişmiş üniversiteler ve araştırma kurumları ile iş birlikleri oluşturmayı ve çağdaş olanakları öğrencilerin ve toplumun hizmetine sunmayı hedefliyoruz”
“TIP FAKÜLTESİNİ YENİLİKLERLE DONATACAĞIZ”
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin, Türkiye’nin en yoğun hasta akışına sahip hastanelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Budak, “Her yıl ülkemizdeki en başarılı tıp fakülteleri sıralamasında ilk beş içerisinde yer alan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini teknolojinin getirdiği yeniliklerle donatmayı hedefliyor bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
‘Eğitim Kalitesine Göre Dünyadaki En İyi Üniversiteler’ sıralamasında Ege Üniversitesi’nin bir önceki yıla göre gerilediğini söyleyen Prof. Dr. Budak, “Öncelikli hedefimiz; eğitim öğretim kalitemizi yükselterek çok yönlü, araştırıcı ve üretken bireyler yetiştirmek, üniversitemizin ve ülkemizin sorunlarına akılcı yolla yaklaşabilen, evrensel bilgi birikimine katkı sağlayabilen çok sayıda araştırma gerçekleştirmeye devam etmektir. Üniversitemizde öğrencilerimiz ve akademik personelimizin ortak kullanımına sunduğumuz 100’e yakın laboratuvar ve birçok pilot tesis bulunmaktadır. Yakın gelecekte altyapımızı güçlendirecek bir dizi projeyle çalışmalarımıza başlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.