Ege Üniversitesi

"Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek"

Egeli bilim insanı, TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, “AASSA-WISE Komitesi Üyesi” seçildi

 

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan,  Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)  tarafından nomine edildiği Asya Bilim Akademileri Birliği (Association of Academies and Societies of Sciences in Asia-AASSA)'nin  "Bilim ve Mühendislikte Kadın (Women in Science and Engineering-WISE) Komitesi"ne  “Üye” seçildi.
Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, AASSA’ya üye ülkelerde bilim kadınlarını bilime ve mühendisliğe teşvik etmek, bilim ve teknolojide kadınların statülerini belirlemek ve tartışmak amacıyla AASSA altında oluşturulan ve üye ülkelerde, belirli dönemlerde uluslararası çalıştaylar düzenleyen AASSA-WISE Komitesi çalışmaları içerisinde görev alacak.
Başarılı bilim insanı Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, TÜBA ve AASSA ile Küresel Bilim Akademileri Ağı (IAP) iş birliğiyle 29-30 Mayıs 2014 tarihinde Ege Üniversitesi’nde düzenlenen “Women in Science and Technology” başlıklı toplantının organizasyonunda görev aldı. Çalıştaya, Malezya, Kore, Azerbaycan, Nepal, Ermenistan, Endonezya, Moğolistan, Sri Lanka, Pakistan, Bangladeş, Filipinler ve Türkiye’den 22 seçkin bilim insanı konuşmacı olarak katıldı. 2014 yılında çalıştaya katılan konuşmacılar ve konuşmacıların interaktif katılımı ile ortaya çıkan sonuçların yanı sıra katılımcı ülke raporları, AASSA-WISE komitesince değerlendirilerek kitap haline getirildi. 2015 yılında basılan kitabın AASSA’ya üye ülkeler başta olmak üzere global düzeyde tanıtımı yapıldı.
AASSA-WISE Komite Üyesi olarak 2017 yılından itibaren bu alanda yürütülecek çalışmalara katkı verecek olan Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, WISE Komitesi’nin özellikle üzerinde durduğu AASSA’ya üye ülkelerde  bilim kadınlarının sorunlarını tespit etmek, kadınların bilimde ilerlemesi için hükümetin teşvik politikalarını ve bilimsel rolünü keşfetmek, kadınların rolünü teşvik etmede en iyi uygulamaları belirlemek, kadınları bilim ve teknolojide profesyonel olmaya teşvik etmek gibi doğru yöntemleri bulmak adına çeşitli program ve faaliyetler içerisinde yer alacak.